Aktuálně
Příprava výstavy ke 100. výročí narození Josefa Svobody
České kulturní prostředí dalo světu po druhé světové válce tři mimořádné osobnosti: Miloše Formana, Milana Kunderu a Josefa Svobodu. Žádný jiný český umělec nedosáhl ve svém oboru tak zásadní postavení na světové kulturní scéně. Josef Svoboda by se 10.5. 2020 dožil 100 let.
Řešení výstavy k jeho stým narozeninám je mimořádným úkolem. Očekává se expozice, která představí nejen šíři a pestrost jubilantova díla (více než 600 scénografií pro nejvýznamnější divadla na světě, účast na světových výstavách EXPO, Laterna magika, inovace divadelní technologie atd.), ale především zprostředkuje monumentální a magický účinek scénického prostoru jak ho Svoboda chápal a vytvářel.
Poté, co se nepodařilo získat podporu Ministerstva kultury na rok 2019 pro přípravu výstavy, jsme byli nuceni odstoupit od smlouvy s Centrem moderního umění DOX, kde jsme měli začít 6. února 2020.
S Galerií Středočeského kraje v Kutné Hoře jsme jednali o možnosti výstavy v druhé polovině roku a současně tak přiblížit místo konání výstavy Svobodovu rodišti – Čáslavi. Vedení GASK nám vyšlo vstříc s plným pochopením pro naše problémy a uvolnilo nám termín od konce června. Do dalších příprav výstavy však tvrdě zasáhla mimořádná opatření v souvislosti s pandemií Covid 19. GASK k problémům přistoupil opět velmi operativně a s plným pochopením. Výstavu tak můžeme uskutečnit v termínu od 11. října 2020 do 29. srpna 2021.
Mezinárodní divadelní obec na Josefa Svobodu nezapomíná – připravený koncept seminářů Svobodays musel být vzhledem ke Covidu 19 odvolán…
Digitalizace archivu Josefa Svobody
Josef
Svoboda, který za svůj život vytvořil na 700 inscenací, si dlouhá léta vedl
podrobný archiv své pracovní činnosti. K inscenacím, na kterých pracoval,
vytvářel kvalitní fotografickou dokumentaci na diapozitivy, ukládal technickou
dokumentaci (půdorysy, technické specifikace, modely) a další materiály
(scénáře, poznámky, recenze apod.).
Archiv je i po Svobodově smrti uložen v soukromém domě rodiny, která se neustále střetává s živým zájmem o scénografovu osobnost a dílo. Bližší informace o Svobodovi žádají studenti, pedagogové, scénografové i široká veřejnost. Dotazy přicházejí jak ze zahraničí, tak z domácího divadelního prostředí. Jedním z důležitých kroků při péči o Svobodův odkaz se tedy stává projekt digitalizace rozsáhlého scénografova archivu, který započal v roce 2013 a jehož cílem je postupně zpřístupnit Svobodovo dílo studijním účelům nejen odborné, ale i širší veřejnosti. I. etapa digitalizace archivu zahrnuje díla do roku 1958 a finančně ji pro rok 2013 podpořil Magistrát hl. m. Prahy.
Další systematické kroky v digitalizaci archivu jsou bohužel závislé na finančním zajištění. V letech 2014 a 2015 jsme na další granty nedosáhli ani na Magistrátu hl. m. Prahy ani u Norských fondů.